Barion Pixel
Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, da bi kar najbolje izpolnili vaše potrebe.
Kategorije / izdelki
picture

Zakaj je dobro igrati šah?

Zakaj je dobro igrati šah?

Šah je družabna igra, pri kateri dva igralca tekmujeta med seboj s 16 temnimi in 16 svetlimi figurami na plošči, razdeljeni v 8 vrstic in stolpcev, z namenom matirati figuro nasprotnika, imenovano kralj. To prepreči nasprotnikovemu kralju napad. Igra je leta 1851 postala šport, ki je od leta 1924 tudi olimpijski dogodek. Zgodovina igre pa se je začela nekje v starodavni Perziji. Beseda šah izhaja iz perzijskega izraza shah, ki na eni strani pomeni vladar, na drugi strani pa stanje, ko je kralj »na potezi«. Po nekaterih virih lahko osnovno različico šaha izsledimo v starodavni Indiji, kjer se je igra igrala kot chaturanga.

Pozitivni učinki igranja šaha

Šah je zelo zabavna taktična in strateška igra, ki je veliko več kot le hobi. Ta družabna igra posebej razgibava človeške možgane, s čimer izboljša naš spomin, sposobnost koncentracije in logično razmišljanje. Poleg tega vas naredi daljnovidnega in hkrati ustvarjalnega, da ne omenjamo, da uporablja tudi vašo domišljijo za načrtovanje naslednjega koraka in tako obrne dogajanje na plošči sebi v prid.

Šah je zelo koristen tudi z vidika razvijanja socialnih veščin, saj hkrati izkorišča našo potrpežljivost in voljo, poleg tega pa daje stalno priložnost za socialne interakcije.

Zaradi svojih učinkov na razvoj spretnosti, o katerih smo govorili zgoraj, je šah lahko odlična dejavnost ne le za odrasle, ampak tudi za otroke. Vendar pa si je treba v zvezi s tem zapomniti, da moramo biti pri igranju šaha z otroki vedno zelo potrpežljivi in ​​jim pustiti, da napredujejo v svojem tempu. Najbolj idealna starost za spoznavanje te igre je 5 let.

Na koncu je treba izpostaviti starejše, ki bi prav tako morali igrati šah. Navsezadnje je na ta način možganom zagotovljen nenehen mentalni trening, s čimer se preprečijo bolezni starosti, kot je npr. Alzheimer.

Vrste šaha

Šahovske garniture so lahko izdelane iz različnih materialov, kot so les, plastika, steklo, kost ali celo kovina. Kljub temu so najpogostejši šahi narejeni iz lesa in plastike. Poleg omenimo še šahovske plošče iz platna, ki so izjemno praktične, saj jih zaradi materiala, ki se ne mečka enostavno zvijemo in zložimo, hkrati pa jih lahko pospravimo v majhen prostor.

Kompleti se lahko razlikujejo ne le po materialu, temveč tudi po velikosti. Najbolj znani so seveda tako imenovani normalni, ki jih Svetovna šahovska zveza (FIDE) definira s poljem velikosti 5-6 cm. Obstajajo pa tudi veliki šahovski kompleti, posebej zasnovani za zunanjo uporabo, ki jih najpogosteje najdemo na igriščih vrtcev, šol in parkov, pa tudi v prostorih za sprostitev obalnih letovišč in hotelov. Kljub vsemu pa je lahko takšen šah res impresiven kos na dvorišču vrtne hiše. Dandanes so zelo priljubljeni tudi mali magnetni šahovski kompleti, ki so lahko odlični sopotniki na daljših potovanjih.

Šahovska ura

Če ne želimo, da bi šahovske igre trajale večno, si nabavimo šahovsko uro, ki je lahko digitalna ali analogna. Slednja vsebuje dva urna mehanizma, ki delujeta tako, da z zaustavitvijo ene ure zaženete drugo in obratno. Za tečaje klasičnega šaha je FIDE določila igralni čas takole: igralci imajo na voljo skupno 2 uri za prvih 40 potez, nato pa 1 uro za vsakih 20 potez po tem. Analogne šahovske ure so lahko dobra izbira tako za začetnike kot za profesionalne šahiste.

Druga velika kategorija šahovskih ur so digitalne ure, ki služijo enakemu namenu kot analogne različice, a še vedno obstaja pomembna razlika med obema vrstama. Digitalna šahovska ura lahko doda dodatni čas, zato je FIDE določila drugačen čas igranja za igre z digitalnimi urami. V tem primeru imajo igralci na voljo 90 minut, da opravijo prvih 40 potez, nato pa še 30 minut. Po prvih korakih dobita šahista 30 sekund podaljška. Glede igralnega časa naj omenimo, da obstajajo tudi skrajšane igre, kot so rapid dvoboji, kjer imajo igralci časovni interval med 10 in 60 minutami, ne glede na vrsto šahovske ure.

Znotraj digitalnih šahovskih ur lahko izbiramo med najrazličnejšimi napravami, od zelo enostavnih z osnovnimi funkcijami do FIDE potrjenih multifunkcijskih ur s števcem potez. V slednje je priporočljivo investirati profesionalnim šahistom, ki redno obiskujejo turnirje. Začetniki in ljubiteljski šahisti pa naj kupijo enostavnejšo različico.